Strona Główna

Wizyta studentów Państwowego Uniwersytetu Białoruskiego z Mińska w Wyższej Szkole Logistyki

W dniu 25 marca grupa 8 praktykantów z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu – Instytutu Biznesu i Zarządzanie technologiami, odbywająca praktyki przeddyplomowe w  polskich firmach logistycznych odwiedziła WSL, z którą BPIHP –organizator tych praktyk –  współpracuje w oparciu o umowę o współpracy i wspóldziałaniu. Przybyłą młodzież powitał Dyrektor i Rzecznik prasowy w jednej osobie – p. Wojciech Zalewski,  prezentując  młodzieży uczelnię i odpowiadając na liczne pytania. Co można powiedzieć o WSL?

1)    Jest to pierwsza w Polsce uczelnia logistyczna,  posiadająca wieloletnie doświadczenie w kształceniu logistyków i w rezultacie zapewniająca  dostęp do najnowszych technologii.

2)  Została utworzona z inicjatywy wiodącej w kraju placówki naukowo-badawczej- Instytutu Logistyki i Magazynowania, co powoduje, że WSL  jest mocno powiązana z praktyką i badaniami, skupiając zarówno  wybitnych teoretyków, jak i  wykładowców praktyków.

 3)   Ponadto -mało kto wie- że każdy kod kreskowy, który znajduje się na polskich produktach, nadawany jest w Poznaniu, właśnie w Instytucie Logistyki i Magazynowania.

4)     Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu współpracuje z przedsiębiorstwami, które zaliczane są do liderów branży logistycznej.

5)     W rezultacie utytułowana kadra naukowo-dydaktyczna WSL w bardzo dużej mierze decyduje o poziomie i jakości kształcenia na Uczelni.

Zgodnie z założeniami Procesu Bolońskiego WSL kształci na 3 poziomach: studiach licencjackich, studiach magisterskich i studiach podyplomowych. Na studiach magisterskich – na 3 specjalnościach: logistyka, menedżer logistyki, rachunkowość i zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Nauka trwa 3 semestry

WSL kieruje się potrzebami rynku pracy i dlatego dostosowuje do niego swoje programy kształcenia.. Podkreślić należy, że uczelnia współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami zaliczanymi do liderów rynku, jak np.: DHL Express, Agrobex, Kuehne+Nagel, Prologis, Raben, Logistyk Polska, STILL, itd. To pozwala na odbywanie przez studentów praktyk w nowoczesnych, dysponujących najnowszą technologią przedsiębiorstwach oraz na  nawiązywanie  kontaktów zawodowych. Dodatkowo gościnne wykłady  wybitnych praktyków przybliżają studentom realia działalności gospodarczej.

Uczelnia współpracuje również z wieloma uczelniami tak polskimi, jak i zagranicznymi. Na uwagę zasługuje współpraca z Techische Fachhohschule Wildau k. Berlina, która m. in. umożliwia studentom WSL uzyskanie drugiego dyplomu- uczelni niemieckiej- tzw. podwójny dyplom

Studia to nie tylko książki, wykłady i egzaminy. WSL w Poznaniu pragnie, by studenci pielęgnowali swoje pasje i rozwijali swoje  zainteresowania. W uczelni działa samorząd studencki, studenckie koła naukowe, prowadzona jest szeroka działalność sportowa

Koszty studiów kształtują się miesięcznie w granicach 360-435 zł. Podkreślic należy, że studenci mogą  korzystać ze stypendiów, jako że  Uczelnia wspiera młodzież zdolną i znajdującą się w trudnej sytuacji. Ponadto studia wcale nie muszą być drogie, bowiem studenci mają szansę na zmniejszenie swoich wydatków związanych ze studiowaniem poprzez dorabianie, zwłaszcza, iż przedsiębiorstwa logistyczne coraz częściej poszukują specjalistów znających – obok języka angielskiego, czy niemieckiego- także język rosyjski.

Wielość zadawanych pytań, świadczy o poważnym zainteresowaniu możliwościami studiowania w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu

Przy okazji tej wizyty, odwiedziliśmy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Oprowadzała nas i opowiadała o Targach Pani Agata Kałek z Wydziału Komunikacji ze Zwiedzającymi. MTP to lider polskiego przemysłu targowego, miejscem międzynarodowych spotkań ludzi myślących o przyszłości i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

W roku 2012 w ponad 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów wzięło udział niemal 11 tys. wystawców, w tym około 3 tys. gości zagranicznych, a imprezy targowe odwiedziło ponad 505 tys. zwiedzających, w tym goście z zagranicy z 82 krajów świata. Przyjmując, że odwiedzający MTP goście podejmują średnio 5 kontaktów biznesowych możemy szacować, że w roku 2012 MTP zapewniły swoim zwiedzającym powyżej 5 milionów kontaktów biznesowych.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - posiadają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. mkw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.

Usytuowane na terenie MTP Poznań Congress Center to największy obiekt konferencyjny w Polsce i miejsce prestiżowych spotkań. W grudniu 2008 r. odbył się tu światowy szczyt klimatyczny ONZ - COP14 (XIV Konferencja Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), w którym uczestniczyło ponad 12 tys. gości ze 189 krajów świata.